Turkusowa organizacja

Poznaj TEAL+ nowoczesne podejście do zarządzania oparte na idei turkusowego zarządzania wprowadzonego przez Frederica Laloux - autora światowego bestsellera Pracować inaczej / Reinventing organizations.

Autonomiczność i harmonia

Organizacje turkusowe są jak żywy organizm. Są w nich pełnione naturalne funkcje, utrzymane niezbędne systemy i efektywne narządy. Każdy z nich jest autonomiczny, lecz nie mógłby działać bez innych. Razem tworzą harmonijną, integralną całość.

Samozarządzanie

Turkusowe firmy są samozarządzające. Wszyscy pracownicy są w nich zaangażowani, podejmują autonomiczne decyzje i ponoszą odpowiedzialność.

Elastyczność

Zespoły korzystają z różnorodności i odmienności. Zadania nie są tu przypisane do stanowisk, lecz do pełnionych funkcji, które są elastycznie dopasowywane do zmieniających się warunków lub potrzeb.

Integracja z otoczeniem

Organizacje działające w turkusie nie są obojętne na otoczenie – ani najbliższe (jak pracownicy, dostawcy, klienci), ani dalsze (społeczeństwo, natura). Szukają skutecznych sposobów zrównoważonego rozwoju i dzielą się wypracowanymi zyskami.

Więcej o turkusowym zarządzaniu...

Idea zarządzania turkusowego stworzona przez Frederica Laloux nawiązuje do teorii integralnej Kena Wilbera oraz teorii ewolucji świadomości - zwanej spiralą rozwoju (tzw. spiral dynamics).

Spirala rozwoju ukazuje rozwój cywilizacji poprzez zmieniające się systemy wartości i odpowiadające im kolory. Czynnikiem wspierającym wzrost świadomości są zmieniające się warunki.

Etapy rozwoju ludzkiej świadomości zostały oznaczone kolorami: beżowym, purpurowym, czerwonym, niebieskim, pomarańczowym, zielonym, żółtym, turkusowym i koralowym.

Każdy z etapów odpowiada konkretnym wartościom najsilniej odczuwanym przez ludzi w danym czasie i warunkach (lub biznesowo – w danym toczeniu).

BEŻOWY:
Przetrwanie / Instynkt / Pierwotna horda
CZERWONY:
Dominacja / Siła fizyczna / Mafia
NIEBIESKI
/ BURSZTYNOWY:
Sztywna struktura / Hierarchia / Armia
POMARAŃCZOWY:
Osiągnięcia / Kariera / Korporacja
ZIELONY:
Współdziałanie / Społeczność / NGO
TURKUSOWY:
Podejście holistyczne / Integralność / Organizacje turkusowe TEAL +
KORALOWY:
… poza horyzontem intelektualnym człowieka

Dlaczego TEAL+

VUCA

Dzisiejszą rzeczywistość często opisuje się czteroma słowami: zmienność (z ang. Volatility), niepewność (z ang. Uncertainty), złożoność (z ang. Complexity) i niejednoznaczność (z ang. Ambiguity) – w skrócie VUCA. Różne rodzaje wyzwań wymagają przede wszystkim samodzielnych i odpowiedzialnych ludzi.

Tradycyjne struktury

Frederic Laloux jako pierwszy dostrzegł, że organizacje oparte na tradycyjnym, piramidowym modelu zarządzania przestają być efektywne. Skostniałe struktury, ścisły podział ról i hierarchiczna decyzyjność w dłuższej perspektywie zabijają innowacyjność, elastyczność oraz rozwój.

Nowoczesne rozwiązania

Liderzy coraz częściej szukają rozwiązań, które dadzą większą autonomię pracownikom, zdecentralizują decyzyjność, ale będą skupione na zrównoważonym i odpowiedzialnym rozwoju oraz sukcesie.

Te organizacje – nastawione na różnorodność, empatyczne a przy tym elastyczne i zwinne (z ang. agile), są najbardziej efektywne. To właśnie turkusowe organizacje.

Dla kogo

Jeśli zastanawiasz się czy turkusowe zarządzanie jest dla Ciebie, przeczytaj poniższe pytania.

1

Jesteś zorientowany na ludzi i chcesz rozbudzić ich pełny potencjał poprzez zaangażowanie, powierzenie decyzyjności i odpowiedzialności za cel?

2

Jesteś zmęczony narzuconą rolą nadzorcy i kontrolera, który stale pilnuje każdego zdarzenia i procesu zachodzącego w organizacji?

3

Dostrzegasz, że tradycyjny model zarządzania już nie działa, a pracownicy są coraz mniej zadowoleni, zaangażowani i zmotywowani?

4

Jesteś zmęczony pogonią za „dowożeniem wyniku” bez względu na sytuację rynkową i bez poszanowania realnych potrzeb otoczenia?

5

Masz doświadczenie w budowaniu angażującego środowiska pracy, ale nie wiesz jak dalej rozwijać swoją organizację / zespół?

6

Obawiasz się, że Twoja organizacja rozwijając się „zatraci” młodzieńczy zapał, entuzjazm i innowacyjność, zmieniając się w skostniałą korporację?

Jeśli choć na jedno z nich Twoja odpowiedź brzmi TAK: skontaktuj się z nami!

Program TEAL+

Sprawdź jak wdrożyć Program TEAL+ w Twojej organizacji

1

Zbudujemy przestrzeń do rozmowy na temat turkusowego zarządzania w organizacji.

By to zrobić musimy wspólnie sprawdzić co Ciebie jako szefa, lidera i pomysłodawcę wdrożenia TEAL+ najbardziej interesuje, pociąga, ale też jakie masz obiekcje i obawy związane z zarządzaniem partycypacyjnym. Pomożemy Ci zbudować zaufanie oraz stworzyć misję lidera i misję przyszłej organizacji.

2

Pomożemy Ci zdiagnozować organizację i zmapować kluczowe procesy.

Zastanowimy się kogo w Twojej organizacji brakuje, a które funkcje wymagają przedefiniowania. Określimy kluczowe kompetencje i pomożemy stworzyć profile osobowościowe pracowników.

3

Stworzymy mentalną przestrzeń do zmiany w organizacji.

Pomożemy wzmocnić wzajemne zaufanie, zwiększyć poczucie odpowiedzialności i zaangażowania. Oswoimy naturalny w organizacjach strach przed zmianą i nauczymy zarządzać różnicą zdań i poglądów.

4

Zbudujemy wewnętrzną gotowość Twoich ludzi do wdrożenia.

Opracujemy plan szkoleń podnoszących kompetencje i kwalifikacje pracowników.

5

Zaprojektujemy przyszłość.

Wspólnie z Tobą i Twoim zespołem zastanowimy się nad przyszłym kształtem organizacji – określimy i zaprojektujemy kluczowe procesy.

6

Wesprzemy w zrównoważonym wdrażaniu TEAL+.

Będziemy bacznymi obserwatorami i wrażliwymi na organizację i jej potrzeby doradcami. Wspólnie, w praktyce skorygujemy zaprojektowane procesy tak, by jak najpełniej odpowiadały zmieniającym się warunkom.

Kontakt

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, po prostu skorzystaj z poniższego formularza